• Bawimy się w samodzielność. Opracowała: psycholog kliniczny mgr Elżbieta Wesołowska

• Kochani Rodzice dni przymusowego pobytu w domu to dobry czas na to, by uczyć dziecko samodzielności. Zwykle w natłoku codziennych zajęć nie mamy na to czasu i wolimy wyręczać dziecko w wykonywaniu wielu przydatnych czynności,  albo nie zwracamy uwagi na sposób ich wykonania. Teraz jest czas by nadrobić zaległości i by nasze dziecko przyswoiło sobie pewne umiejętności. Czego warto nauczyć dziecko?  Oto lista cennych umiejętności przedszkolaka:

• samodzielne ubieranie i rozbieranie się
          • składanie ubrań
          • prawidłowe zakładanie butów
          • zawiązywanie/zapinanie butów
          • zapinanie guzików i zasuwanie suwaków
          • zakładanie rajstop i skarpet
          • odnajdywanie przodu i tyłu bluzki, rajstop i skarpet
          • rozróżnianie prawej i lewej strony ciała
          • samodzielne korzystanie z toalety i łazienki
          • wydmuchiwanie nosa
          • samodzielne jedzenie
          • korzystanie z noża i widelca
          • prawidłowe trzymanie sztućców podczas jedzenia
          • jedzenie z zamkniętą buzią
          • poprawne siedzenie przy stole (podczas siedzenia na krześle – stopy na podłodze)
          Przyjemnej zabawy !

Bawimy się w samodzielność c.d.
          Współczesne dzieci nie mają problemu z tym jak obsłużyć smartfon, tablet czy komputer. Jednak wiele z nich nie posiada podstawowych umiejętności potrzebnych przedszkolakowi a potem uczniowi. Pomóżmy dziecku je zdobyć pamiętając o tym, że praktyka czyni mistrza. Oto następne pozycje na liście cennych umiejętności przedszkolaka:• Odkręcanie i zakręcanie butelek.
          • Darcie papieru – na początku byle jak i byle jakiego papieru – aby tylko przedrzeć, potem rwiemy na paski. W efekcie końcowym dziecko powinno umieć przedzierać papier trzymając go palcami a nie całymi dłońmi.
          • Prawidłowe trzymanie kredki – trzymają trzy palce – kciuk, wskazującyi środkowy. Równocześnie palec serdeczny i mały mogą trzymać małą kulkę, orzech  laskowy albo inny drobny przedmiot.
          • Temperowanie kredki przy pomocy temperówki. Skrawki temperowanych kredek mogą potem posłużyć do wyklejania narysowanych konturów kwiatka czy misia.
          • Równe składanie kartki  papieru na pół, potem znowu na pół itd. Na koniec zagięcia można poprzedzierać lub ponacinać nożyczkami a po rozłożeniu otrzymamy „serwetkę ‘’ we wzorki.
          • Prawidłowe trzymanie nożyczek i wycinanie – najpierw jakkolwiek, aby tylko coś przeciąć, odciąć, pociąć. Potem cięcie po narysowanych liniach prostych i wycinanie prostych konturów – kwadrat, koło, trójkąt lub wycinanie obrazków z gazety. Gdy dajemy dziecku do ręki nożyczki nigdy nie zostawiajmy go samego. Pamiętajmy też by podczas wycinania zawsze siedziało na krześle przy stole w bezpiecznej odległości od innych osób i patrzyło na to co robi. Praca pod kontrolą wzroku jest bardzo ważną umiejętnością i powinna towarzyszyć dziecku przy wykonywaniu wszystkich czynności.
          Przyjemnego praktykowania !