• Mini-poradnik dla rodziców-kilka słów o Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

• Drodzy rodzice chciałam zaproponować Wam w mini poradniku  kilka  informacji, które mam nadzieję okażą się dla Was interesujące i przydatne.
          Na początek kilka zdań o Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
          Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna jest instytucją, w której dzieci i rodzice mogą otrzymać pomoc psychologiczną, pedagogiczną lub logopedyczną.
          Zadaniem tej instytucji jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci, terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych, wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny oraz wydawanie opinii i orzeczeń.
          W jakich sprawach Poradnie wydają orzeczenia?
          Poradnie wydają orzeczenia w sprawach: potrzeby kształcenia specjalnego, potrzeby indywidualnego nauczania i potrzeby zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
          W jakich sprawach Poradnie wydają opinie?
          Poradnie wydają opinie w sprawach: wczesnego wspomagania rozwoju, dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb dziecka, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
          Rodzicu aby Twoje dziecko mogło korzystać z odpowiedniej dla niego formy wsparcia lub kształcenia musi być zbadane w terenowej publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania i otrzymać stosowną opinię lub orzeczenie. Odbywa się to na pisemny wniosek rodziców i nie jest wymagane skierowanie.
          Pomoc jest dobrowolna i nieodpłatna

Opracowała: oligofrenopedagog mgr Anna Walisiak
          Źródło: "Twoje dziecko jest inne.." Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym