• Zajęcia plastyczne. Opracowała: oligofrenopedagog mgr Anna Walisiak

        • Drodzy Rodzice  na pewno wiecie, że zajęcia plastyczne  przyczyniają się do harmonijnego rozwoju dziecka, są jedną z głównych form aktywności, dają możliwość wyrażania własnej ekspresji, dają dziecku wielką radość i zadowolenie oraz wzmacniają poczucie własnej wartości.
          Nasze zajęcia pedagogiczne zwykle kończą się wykonaniem pracy plastycznej. która  nawiązuje do realizowanego tematu, jest jego podsumowaniem. Proponujemy dzieciom różne techniki plastyczne, kolorowanie w konturach kredkami lub farbami, naklejanie wyciętych elementów, wydzieranie papieru, lepienie z różnych mas plastycznych. W czasie tworzenia dziecko uczy się koncentracji uwagi, doskonali umiejętności motoryki małe, uczy się kompozycji, orientacji w przestrzeni. wytrwałości w działaniu.
          W związku z istniejącą sytuacją gdy musimy zostać w domu, proponuję kilka zabaw plastycznych. które wypełnią i umilą nam czas….
          Stemplowanie
          Z gąbki- zmywaka wycinamy dowolne wzory np. figury geometryczne, kwiaty-tulipany, auto, owoce itp. Wszystko co potrafimy.  Moczyny w farbie i stemplujemy… wg wzoru lub dowolnie. Dobrym pomysłem jest łąka kwiatów lub wzór na dywan z figur geometrycznych….to zawsze wychodzi. Stemple można wyciąć też z ziemniaka.
          Obrazek z ziarenek
          Masa solna nałożona np. na pokrywkę od pudelka od margaryny i na niej układamy, wciskamy różne ziarna, kasze, groch, makaron. ziarna pieprzu.. i innych suchych produktów, wszystko może się przydać… i tworzymy obrazek.
          Wiosenny pejzaż 
          Z kolorowych gazet wyrywamy kawałki ilustracji pasujących do tematu i tworzymy wiosenny obraz. Możemy wymyślać różne tematy, np. wiosenna moda, wiosenna radość, co lubię robić… i jeszcze inne.

        • Zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej.Opracowała: psycholog kliniczny mgr Elżbieta Wesołowska

        • Zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej
          Kochani Rodzice!
          W tym tygodniu być może będziecie chcieli zrobić ze swoimi dziećmi świąteczne ozdoby. Proponuję wykorzystać do tego masy plastyczne. Z masy plastycznej można lepić przestrzenne elementy, wylepiać nimi kontury, wycinać w nich foremkami kształty i odciskać na nich dowolne wzory wykorzystując do tego stemple, materiał przyrodniczy (np. gałązki), wciskać w nią koraliki, groch, pestki, łupinki pistacji czy drobne posypki cukiernicze. Gdy masa zastygnie można ją pomalować farbami.

          Przepis na  „masę porcelanową” :

          • 250 g mąki ziemniaczanej
          • 250 g kleju wikol
          • 2 łyżki oliwki
          • 2 łyżki octu

          Wszystkie składniki umieszczamy w misce i mieszamy łyżką. Gdy ciasto zacznie się łączyć zagniatamy dłońmi. Wyjdzie elastyczna, gładka masa, którą przechowujemy w zabezpieczonym worku foliowym gdyż szybko wysycha. Do robienia dekoracji odcinamy tylko potrzebny w danym momencie kawałek i jak pisałam wcześniej możemy zrobić z niego figurki lub też możemy rozwałkować a potem wycinać dowolne kształty, odciskać wzory i co tylko chcemy. Gotowe prace suszymy.
          Przepis na masę aksamitną:

          • 250 ml odżywki do włosów
          • 400-450 g mąki ziemniaczanej

          Jeśli mamy mniej odżywki to zmieniamy proporcje mąki odpowiednio do odżywki. Do miski wsypujemy mąkę i dodajemy odżywkę do włosów. Możemy dodać  barwnik spożywczy jeśli mamy (dwie główki wykałaczki na 1/3 masy). Mieszamy i wyrabiamy aż masa przestanie się kleić do rąk – wyjdzie nam masa miła w dotyku, która na pewno zainspiruje nas do twórczej zabawy.
          Życzę miło spędzonego czasu!

          Zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej c.d
          Zabawa z wykorzystaniem masy plastycznej jest tym co większość dzieci bardzo lubi. Taka zabawa wyzwala w dziecku potrzebę swobodnej, twórczej ekspresji, dostarcza wielu bodźców sensorycznych, doskonale ćwiczy sprawność manualną i koordynację wzrokowo – ruchową. Warto zachęcać do niej dziecko. Najprostszą masą jest masa solna.

          Przepis na masę solną:

          • 2 szklanki mąki pszennej
          • 2 szklanki soli
          • 1 szklanka wody

          Mąkę mieszamy z solą, stopniowo dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto które nie klei się do rąk. Masą możemy wylepiać kontury, robić z niej formy przestrzenne, rozwałkować i wycinać foremkami wzory. Po zastygnięciu (kilka godzin lub dni – w zależności od grubości wytworu dziecka) można pomalować farbami. Jeśli chcemy przyspieszyć schnięcie masy – nagrzewamy piekarnik do 50-75 stopni i wstawiamy nasze dzieła na 45-60 minut.
          Przepis na sztuczny śnieg: 

          • 1 pianka do golenia
          • 8 paczek sody
          • 2 łyżki  mąki ziemniaczanej

          Wszystkie składniki łączymy ze sobą i wstawiamy do lodówki na 20 minut – masa zrobi się zimna jak prawdziwy śnieg.
          Przepis na masę balonową:

          • 4 łyżki kleju szkolnego płynnego
          • 4 łyżki żelu do prania

          Całość wymieszać. Wyjdzie klejąca, ciągnąca masa. Gdy włożymy w tę masę słomkę i zaczniemy w nią dmuchać – wyjdą nam duże balony.

          Przepis na domową ciastolinę:

          • 3 łyżki oleju spożywczego
          • 1 szklanka mąki pszennej
          • 1 łyżka proszku do pieczenia
          • ½ szklanki soli
          • 1 szklanka ciepłej wody
          • 1 cukier waniliowy

          Wszystkie składniki umieścić w garnku i wymieszać. Po rozmieszaniu masa ma gęstość ciasta naleśnikowego. Stawiamy na małym ogniu, intensywnie mieszamy i podgrzewamy, aż masa zgęstnieje tak, że wbita w nią łyżka stoi. Studzimy masę. Gdyby po ostygnięciu była wciąż lepka dosypujemy małymi porcjami mąkę, aż przestanie się kleić do rąk. Na końcu dodajemy łyżeczkę oleju i zagniatamy całość.
          Przyjemnej zabawy!

        • Zabawa masą solną- propozycja dla dzieci 5-cio, 6-cio letnich.Opracowała: oligofrenopedagog mgr Beata Wajszczak

        • Kochani, ciągle jeszcze sporo czasu musimy spędzać w domu. Kreatywne zabawy Kochani, plastyczne mogą sprawić Wam wiele przyjemności, rozwijać Wasze zdolności a także usprawniać funkcję motoryczną ręki.
          Chciałam Wam dzisiaj zaproponować samodzielne (lub wspólnie z rodzicami) wykonanie masy solnej. Wystarczy jedna filiżanka mąki, jedna filiżanka soli i trochę wody.
          Z tych składników należy zagnieść masę. Można ją podzielić na części i zafarbować na różne kolory za pomocą np. farb plakatowych w tubkach lub barwników spożywczych. Choć ulepiona przez Was masa będzie wyglądać dość apetycznie to nie próbujcie jej czasem gdyż w smaku jest okropnie słona i niezdrowa. Możecie za to lepić z niej co dusza zapragnie a także wyklejać kartoniki lub  przykrywki od pudełek po lodach czy margarynie.
          Obiecuję że zabawa będzie wspaniała. Wystarczy, że przypomnicie sobie co robiliśmy z masy solnej na naszych zajęciach w przedszkolu: ciasteczka o różnych kształtach, pierniczki na choinkę, kurczątka na Wielkanoc chlebki i bułeczki kiedy bawiliśmy się w piekarnię, kolorowe jajeczka, ślimaki,  obrazki  z dodatkiem różnych ziarenek, koralików, skorupek po orzeszkach pistacjowych które to były znakomitym prezentem na różne okazje.
          Życzę Wam wspaniałych pomysłów i dobrej zabawy.