• „Widzę, słyszę, czuję…” polisensoryczne poznawanie świata.Opracowała: oligofrenopedagog mgr Beata Wajszczak

        • Stymulacja polisensoryczna  to metoda wielozmysłowego poznawania świata, poznawania poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch, smak. Jest to poznawanie wszystkiego, co nas otacza, co znajduje się w wokół nas- rośliny, owoce, warzywa, skarby leśne, różne papiery, tkaniny, piasek, woda. Wszystko to może służyć do zabawy z dzieckiem. Służą one do wywoływania określonych wrażeń i uczuć. Jest to szczególnie ważne dla dzieci z głębszym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, które mają zaburzony rozwój intelektualny i fizyczny. I to co nam wydaje się być miłe w dotyku, przyjemne do słuchania, smaczne – dla nich stanowi wielką trudność do pokonania, by to sprawdzić, poznać, doświadczyć.
          Również dzieci z mikrodeficytami, które przejawiają niechęć do dotykania różnych faktur, próbowania różnych pokarmów, są wrażliwe na dźwięki i zapachy poprzez stymulację wielozmysłową mogą przełamywać swoje słabości.
          Natomiast dzieci, u których rozwój poznawczy jest prawidłowy uczestnicząc w zajęciach wykorzystujących elementy tej metody pogłębiają swoją wiedzę o otaczającym świecie, wzbogacają swoje doświadczenia, uczą się mówić o uczuciach, o tym co jest dla nich miłe lub nie.
          Stymulacja wielozmysłowa przyspiesza tempo uczenia się, bo dziecko przez bezpośrednie działanie uczy się, zapamiętuje przy okazji zabawy. W czasie takich zajęć dzieci są aktywne i bardzo kreatywne.
          Celem stymulacji polisensorycznej jest doskonalenie percepcji wszystkich  zmysłów;
          Wzrok – rozwijanie spostrzegawczości, pamięci wzrokowej, analizy i syntezy wzrokowej,
          Słuch – zmniejszenie wrażliwości lękowej na dżwięk, reagowanie na dźwięki, rozróżnianie dźwięków, analizy i syntezy słuchowej,
          Smak – rozwijanie percepcji smakowej, nabywanie umiejętności różnicowania smaków,
          Węch – poszerzanie wiadomości o zapachach,
          Dotyk – rozwijanie wrażliwości dotykowej, rozwijanie wrażliwości dotykowej
          .

        • Zabawy i ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową. Opracowała: oligofrenopedagog mgr Beata Wajszczak.

        • Percepcja wzrokowa to zdolność do rozpoznawania i rozróżniania bodźców wzrokowych , a także do ich interpretowania przez odniesienie do poprzednich doświadczeń. (wg Frostig i Horne 1989) Odpowiedni poziom percepcji  wzrokowej  jest właściwy dla określonego  wieku dziecka i należy o tym pamiętać przy doborze zadań do wykonania.
          Oto kilka propozycji zabaw dla najmłodszych  dzieci;
          Puszczanie „zajączków” na ścianie; wodzenie wzrokiem za „zajączkiem”, za światłem latarki, określanie natężenia światła; zwrócenie uwagi na cień
          Wyszukiwanie kolorów;- zabawy z kolorami; segregowanie przedmiotów wg koloru, wyszukiwanie takiego samego, porównywanie intensywności barwy; jasny, ciemny
          Oglądanie otaczającej rzeczywistości- wyszukiwanie na prośbę elementów otoczenia np. w określonym kolorze, służących do poruszania się, szukanie zwierząt, osób, roślin, obserwowanie różnych zjawisk itp.
          Oglądanie ilustracji;- wyszukiwanie i nazywanie elementów obrazka;
          - opowiadanie treści obrazka za pomocą pytań,
          Można wykorzystać obrazki z książeczek dziecięcych, a nawet z gazety
          Układanie obrazka z części;- układanie obrazka z kilku części-puzzle; najpierw kilka, a potem więcej.
          Wyszukiwanie elementów;
          - zabawa; co zniknęło; odgadywanie co zniknęło z grupy prezentowanych przedmiotów; zabawa kto zniknął, jeśli jest kilka osób
          - zabawa; co zmieniło miejsce; który przedmiot z grup prezentowanej zmienił miejsce; zabawa;  kto zniknął, jeśli jest kilka osób
          - porównywanie obrazków; czym się różnią, wyszukiwanie elementów
          - dorysowanie brakującego elementu obrazka
          Gra domino obrazkowe.

        • Zabawy i ćwiczenia stymulujące percepcję słuchową.Opracowała: oligofrenopedagog mgr Beata Wajszczak.

        • Percepcja słuchowa to zdolność do wyodrębniania, identyfikowania i różnicowania dźwięków mowy i otoczenia.
          Odbiór dźwięków z otoczenia jest bardzo ważny dla każdego człowieka, a tym bardziej dziecka. Uczy się ono odbierania, różnicowania i nazywania dźwięków, które do niego docierają. Codzienna,  spontaniczna aktywność  dziecka oraz zaaranżowane zabawy uwrażliwiają dziecko na odbiór dźwięków. Dlatego też warto dostarczać dziecku różnych dźwięków, aby uczyło się je rozpoznawać, różnicować i nazywać. Można rozpocząć stymulację percepcji słuchowej od słuchania i rozpoznawania dźwięków z najbliższego otoczenia.
          Oto kilka propozycji zabaw i ćwiczeń słuchowych;
          - rozpoznawanie głosów osób z najbliższego otoczenia ( dziecko może zgadywać z zamkniętymi oczami i następnie zamieniać się rolami, a to dzieci uwielbiają gdy nam dorosłym się „nie udaje”),
          - rozpoznawanie dźwięków z otoczenia – z domu- rożne urządzenia domowe(mikser, odkurzacz, suszarka, radio..)
          - rozpoznawanie dzięków z różnych miejsc np. ulica ( odgłosy pojazdów, rozmowy ludzi,)
          - rozpoznawanie odgłosów zwierząt z wiejskiego podwórka, z lasu, dzikich zwierząt,
          - rozpoznawanie dźwięków instrumentów muzycznych
          - rozpoznawanie dźwięków słyszanych przy wykonywaniu czynności codziennych (kąpiel, przelewanie wody, darcie papieru, stukanie młotkiem, trzaskanie drzwiami, dźwięk rozbitego szkła itp..)
          - rozpoznawanie odgłosów natury; padający deszcz, wiatr, śpiew ptaków, burza;
          - rozpoznawanie natężenia dźwięków; cicho – głośno, dżwięki wysokie – niskie
          Te proste i łatwe zabawy można prowadzić z dzieckiem nawet w czasie wykonywania czynności codziennych. Wczesne doskonalenie percepcji słuchowej wzbogaca doświadczenia dziecka, ma wpływ na analizę i syntezę słuchową ważną w czasie rozwoju mowy.

        • Zabawki sensoryczne.Opracowała: oligofrenopedagog mgr Beata Wajszczak

        • Kochane Dzieci, Drodzy Rodzice!
          Na czas dłuższego przebywania w domu mamy dla Was kilka propozycji ćwiczeń usprawniających małą motorykę, które są kontynuacja naszych wspólnych zajęć w przedszkolu.Mamy nadzieje, ze wykorzystacie je podczas wspólnej zabawy z rodzicami lub rodzeństwem. Oto przykłady ćwiczeń motoryki malej :

          • nawlekanie koralików, przewlekanie sznurków, tasiemek, sznurowadeł przez różne rzeczy ,otworywieszanie ubranek dla lalek, chusteczek na sznurku i przyczepianie ich klamerkami do bielizny
          • zbieranie drobnych elementów np. guzików dwoma palcami : kciukiem i wskazującym, zbieranie przedmiotów pęsetą
          • ugniatanie papierowych kul i rzucanie nimi do celu
          • wykonywanie drobnych ruchów palcami, naśladowanie gry na pianinie, spacerowanie palcami po stole, odtwarzanie rytmu  padającego deszcz
          • ściskanie piłeczek, zwijanie palcami chusteczek, apaszek- formowanie kwiatka​
          • kreślenie w powietrzu, na dywanie dużych, swobodnych, ciągłych ruchów w kształcie fal, ósemek, figur geometrycznych

          Miłej zabawy!

          Zabawki sensoryczne Tablica manipulacyjna

          Zabawki sensoryczne mają zadanie stymulować wszechstronny rozwój dziecka; fizyczny i umysłowy. Działają  na wszystkie zmysły, doskonalą małą motorykę, stymulują umiejętność logicznego myślenia. Mogą mieć różne faktury, ciekawe kolory, elementy, którymi można manipulować; przesuwać, otwierać, zamykać, naciskać i wtedy wydają jakieś dźwięki, mogą pachnieć, błyszczeć.
          Mamy bardzo duży wybór takich zabawek. Są takie, które stymulują zmysł słuch wówczas mają więcej elementów wydających dźwięki; dzwonią, piszczą grają, szeleszczą, lub takie stymulujące wzrok i wtedy błyszczą, są kolorowe bądź w kontrastowych kolorach. Dużo jest zabawek doskonalących małą motorykę i posiadają różne elementy do przesuwania oraz zabawki doskonalące wrażliwość dotykową i zawierają elementy z różnymi fakturami.
          Samodzielne wykonanie zabawki sensorycznej.Takie zabawki sensoryczne warto, ale też bardzo łatwo zrobić samemu. Jaka ona będzie to tylko zależy od naszego pomysłu, posiadanych przedmiotów i umiejętności technicznych. Samodzielne wykonanie, a może w obecności dziecka jest wspaniałą zabawą i formą edukacyjną.
          Moja propozycja to tablica manipulacyjna. Potrzebna tylko deska ze sklejki, wielkość dowolna i różne elementy, które do niej przymocujemy; dzwonek od roweru, zamek błyskawiczny, sznurki, tasiemki, rzepy, włącznik światła, mała zasuwka do drzwi, haczyk do drzwi, trąbka dżwiękowa do roweru, duże guziki, małe lusterko, kółeczka na sznureczku, które można przesuwać, kawałki materiałów o różnych fakturach (futerko sztuczne, papier ścierny, itp.) To wszystko wystarczy rozmieścić i przymocować. I może być zdecydowanie tańsze niż gotowa zabawka ze sklepu. Musimy tylko pamiętać o tym, by były to rzeczy bezpieczne dla naszych dzieci.
          Powodzenia i zapraszam do podjęcia próby. A może ktoś zechce przesłać nam swój pomysł.