• Ćwiczenia logopedyczne.Opracowała: neurologopeda mgr Joanna Gemra

• Ćwiczenia oddechowe
          Oddychanie  jest czynnością fizjologiczną. U niektórych dzieci  można zaobserwować, iż czynność ta jest wykonywana  nieprawidłowo. Wynika to z nieukończonego procesu dojrzewania psychomotorycznego dziecka.
          Odpowiednie ćwiczenia oddechowe usprawniają aparat oddechowy, zwiększają pojemność płuc,  kształtują ruchy przepony, uczą ekonomicznego zużywania powietrza w czasie mówienia, różnicują fazy oddychania (wdech – wydech), wydłużają fazę wydechową, a także działają uspokajająco.
          Ćwiczenia należy przeprowadzać koniecznie przy otwartym oknie, zwłaszcza teraz, kiedy dużo czasu spędzamy w domu.
          Niech one także zawsze będą jakąś formą zabawy, w czasie której nie tylko pożytecznie ale miło i  wesoło  dzielimy wspólny  czas.
          Najprostszym ćwiczeniem jest wykonanie wdechu i wydechu. Może to być np. zabawa „Wąchanie kwiatków” . Mogą to być kwiatki wykonane razem z dzieckiem z bibułki, albo sztuczne kwiatki, które akurat mamy w domu lekko spryskane ulubionymi perfumami.
          Inny wariant tego ćwiczenia to wąchanie kuchennych przypraw np.: wanilii, cynamonu, kakao itd.
          Zasada jest taka,  że powoli  wciągamy  powietrze  nosem tak,  aby  zapamiętać zapach (robimy wdech nosem przy zamkniętych ustach). W przypadku dzieci, u których zaburzone jest połykanie śliny – dodatkowo stymulujemy pionizację języka poprzez uciskanie palcem miejsca pod żuchwą ( pod brodą ).
          Następnie równie powoli dmuchamy ( robimy wydech ustami). Zwracamy przy tym uwagę, aby usta były wysunięte do przodu  i tworzyły „dzióbek”
          Przyjemnej zabawy!

Ćwiczenia oddechowe c.d.
          Chciałabym dzisiaj powiedzieć o nieco trudniejszych ćwiczeniach, których celem jest wzmocnienie wydechu. Przeprowadza się je wówczas, gdy chcemy poprawić wymowę dziecka. W takich ćwiczeniach wdech ma być krótki, szybki a wydech długi połączony z dmuchaniem.
          Zaproponuję zabawę w zdmuchiwanie piórek z dłoni, dmuchanie  na wiatraczki,  dmuchanie na lekkie, kolorowe pomponiki umieszczone np. w pustym opakowaniu po czekoladkach - podczas dmuchania wysoko podskakują. Dzieci uwielbiają takie zabawy. Jeszcze innym wariantem tego ćwiczenia jest dmuchanie przez słomkę tak, aby zdmuchnąć z miseczki umieszczone tam skrawki papieru, dmuchanie przez rurkę w szklankę z wodą "burza na morzu" albo w kulki styropianu tworzące wówczas "burzę śnieżną"
          Inną grupę ćwiczeń stanowią te, w których chodzi o wydłużenie fazy wydechowej. Wydech jest wówczas równomierny, jednostajny. Taki właśnie wydech powinien mieć miejsce  podczas mówienia. Takie ćwiczenie można zaproponować dziecku wykorzystując świecę. Dmuchamy na płomień  w taki sposób,  aby nie zgasł. Mówimy , że "tańczy". Lubianym przez dzieci ćwiczeniem jest dmuchanie w zawieszone na nitkach kolorowe krążki papieru lub wstążki.
          Pamiętajmy, aby podczas tych ćwiczeń wydmuchiwanie powietrza odbywało się powoli i długo.
          Ćwiczenia  należy przeprowadzać krótko. Najlepiej kilka razy w ciągu dnia  zmieniając tematykę zabaw.

• Ćwiczenia logopedyczne usprawniające aparat artykulacyjny. Opracowała: neurologopeda mgr Joanna Gemra